Ramdisk - Uwolnij furię!

Rozwiązanie, jakim jest partycja w obrębie pamięci operacyjnej, nie cieszy się popularnością nawet pomimo faktu, że bardzo wielu ludzi posiada...

Czytaj więcej...
Bootowanie UEFI wskazówki i ciekawostki z tym związane

Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się...

Czytaj więcej...
Windows XP - Edycja na koniec świata.

Chyba nie ma wśród regularnych czytelników tej strony osoby, która nie byłaby juz świadoma tego, że tydzień temu MS wycofał się z rozwijania...

Czytaj więcej...

Windows 2000 do czasu wydania Service Packa o numerze 3 nie miał możliwości obsługi 48-bitowego LBA dla dysków twardych, co skutkowało niemożnością wykrycia partycji o rozmiarze przekraczającym 137 GB.

Taka obsługa została jednak dodana wraz z Service Packiem 3. Opis jak włączyć ją poprzez edycję rejestru na zainstalowanym już systemie znajduje się na stronach pomocy technicznej Microsoftu: ? http://support.microsoft.com/kb/305098.

Nie rozwiązuje to jednak interesującego nas problemu. Uaktywnienie 48-bitowego LBA w rejestrze systemowym dotyczy jedynie działającego systemu, nas interesuje natomiast uaktywnienie tej funkcji w samym instalatorze systemowym, co w rezultacie pozwoliłoby na wykrycie partycji większych niż 137 GB już w trakcie instalacji.

Niemożliwe?


Do całej procedury potrzebny jest katalog i386 z płyty instalacyjnej Windowsa 2000 ze zintegrowanym Service Packiem 3 (a najlepiej 4) oraz plik reg.exe z Windowsa XP (do ściągnięcia tutaj: http://chomikuj.pl/st208/reg,459636930.7z). Plik należy rozpakować do katalogu X:\WINNT\system32 (X ? litera odpowiadająca partycji systemowej). Następnie należy skopiować katalog i386 z płyty na dysk. W naszym przypadku będzie to C:\i386. Gdy już plik reg.exe znajduje się w katalogu system32, a katalog i386 jest już skopiowany na C:\, wystarczy teraz stworzyć plik tekstowy i wkleić do niego następujący tekst:

setlocal
set winsource=C:\i386\
attrib -r -a -s -h %winsource%\setupreg.hiv
reg load HKLM\Setup %winsource%\setupreg.hiv
set regkey=ControlSet001\Services\atapi\Parameters
reg add HKLM\Setup\%regkey% /v EnableBigLba /t reg_dword /d 00000001 /f
reg unload HKLM\Setup
set winsource=
set regkey=
endlocal

Zapisujemy zmiany, po czym zmieniamy końcówkę z txt na cmd. Przygotowany w ten sposób skrypt wystarczy już tylko uruchomić za pomocą podwójnego kliknięcia myszką. Następnie tak przygotowaną instalację Windowsa należy nagrać nagrać na płytę (lub inny nośnik). Do stworzenia bootowalnego pliku ISO posłużyć może nLite. Oprócz wymienionego wcześniej katalogu i386 potrzebne będą jeszcze pliki CDROM_IP.5, CDROM_NT.5 i CDROMSP4.TST znajdujące się na płycie z systemem (w naszym przypadku ze zintegrowanym SP4).

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio komentowane

Statystyki

Aktualnie na Portalu
Przebywa  25 Gości i 0 Członków 

Aktualnie na Forum
Przebywa  0 Gości i 0 Członków 

Wsparcie Finansowe

Działamy non-profit. Przekazując małą kwotę pomagasz utrzymać te stronę w sieci.

My na Facebooku

Facebook Image

O stronie

© 2023 WindowsMX.PL.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Joomla!
Szablon SmartAddons.Com