WinPEae3.1 - jeden ze sposobów na ratowanie danych

Przypadkiem uświadomiłem sobie, że - 4 lata temu, nasz dobry kolega Automizzer przygotował narzędzie, które w czasie gdy Windows XP umrze, a...

Czytaj więcej...
Ramdisk - Uwolnij furię!

Rozwiązanie, jakim jest partycja w obrębie pamięci operacyjnej, nie cieszy się popularnością nawet pomimo faktu, że bardzo wielu ludzi posiada...

Czytaj więcej...
Bootowanie UEFI wskazówki i ciekawostki z tym związane

Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się...

Czytaj więcej...

Byłoby bardzo praktycznie posiadać wszytkie wersje najnowszego (jakże zachwalanego) systemu Microsoftu na jednym obrazie, nie musząc troszczyć się o kilka nośników.

 

Od czasu gdy rozpowszechniło się narzędzie ei_cfg remover, lub po prostu od chwili gdy ktoś z nudów odkrył jak łatwo odblokować możliwość instalacji każdej wersji Windows 7 z jednego pakietu taki patent nie jest niczym imponującym - szczególnie tu, na portalu windowsmx.pl gdzie takie niuanse są omawiane cały czas. Wypada jednak naszym mniej zaawansowanym czytelnikom przybliżyć nieco metodę integracji obrazu systemu 32bitowego z 64bitowym. jest to bardzo wygodne, gdyż każdy świadomy użytkownik kieruje się ku 64bitowej platformie (a przynajmniej powinien ;)). Windows 7 w wersji 32 bitowej rezydować winien jedynie na starszych maszynach, oraz na tych który zastosowanie nie wykracza poza potrzeby elementarne ;)

Zatem, by mieć na jednym nośniku (płyta DVD 4 GB lub Pendrive) będziemy potrzebować następujących:

  • nośnika z systemem Windows 7 w wersji 32 bit oraz 64 bit ( sama edycja wyjściowa jest nieistotna, może to być Home Premium jak i Ultimate)
  • Zestaw zautomatyzowanej instalacji Windows 7 >>pobierz<<
  • czystą płytkę DVD lub Pendrive (4GB)

 

Zaczynamy.

 

1. Instalujemy WAIK, bez niego ani rusz. By reszta kroków była dla nas prostsza tworzymy na dysku roboczym (np dysku D) foldery tak jak na ilustracji:


2. W następnym kroku należy wypakować całą zawartość nośnika z wersją 32bitową do folderu ISO, do folderu WIM wypakowujemy plik install.wim z instalacji 64bitowej. Odnajdujemy usuwamy w folderze D:\AIO\ISO\sources plik ei.cfg - tym samym odblokujemy możliwość korzystania z dowolnej edycji systemu Windows 7.

 

WAŻNE: W folderze ISO znajduje się już odblokowana instalacja 32bitowa, przypominam, że dążymy do tego by dokooptować do niej instalację 64bitową. W folderze WIM znajduje się plik install.wim z instalacji 64bitowej. Sam install.wim w sobie nie jest ograniczony do jednej edycji systemu (Home Premium, Pro czy Ultimate), to ograniczenie zdjęliśmy już usuwając plik ei.cfg

3. Kolejną czynnością będzie uruchomienie narzędzia wchodzącego w skład pakietu WAIK, narzędzie to znajduje się w Start > Wszystkie Programy > Microsoft Windows AIK > Wiersz polecenia narzędzi wdrażania. Program ten uruchamiamy z prawami Administratora.

Dana edycja systemu opatrzona jest odpowiednim Indeksem, o co chodzi widzimy na poniższej tabelce (nas interesuje szczególnie strona prawa):

 

Przyjrzyjmy się jeszcze jednej ilustracji, na której znajdziemy m.in. polecenie jakim należy zmusić Narzędzie wdrażania do tego co chcemy zrobić:

 

 

4. Powyższą czynność powtarzamy dla każdej edycji systemu Windows 7 x64 jaką chcemy dodać do naszej instalacji, zatem następne komendę będą wyglądać mniej więcej tak:

  • Windows 7 Home Premium:

C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools>Imagex /export "D:\AIO\WIM\install.wim" 2 "D:\AIO\ISO\sources\install.wim" "WINDOWS 7 HOME Premium x64"

  • Windows 7 Professional:

C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools>Imagex /export "D:\AIO\WIM\install.wim" 3 "D:\AIO\ISO\sources\install.wim" "WINDOWS 7 Professional x64"

  • Windows 7 Ultimate:

C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools>Imagex /export "D:\AIO\WIM\install.wim" 4 "D:\AIO\ISO\sources\install.wim" "WINDOWS 7 Ultimate x64"

 

5. Na tym kończy się cała czynność, prawda, że nie było tak ciężko? Teraz za pomocą np. programu PowerISO lub Nero lub nawet vLite tworzymy bootowalne ISO z tego co mamy w folderze D:\AIO\ISO

 

Testujemy nasz obraz, np w maszynie wirtualnej.

 

skomentuj na forum

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio komentowane

Statystyki

Aktualnie na Portalu
Przebywa  223 Gości i 0 Członków 

Aktualnie na Forum
Przebywa  0 Gości i 0 Członków 

Wsparcie Finansowe

Działamy non-profit. Przekazując małą kwotę pomagasz utrzymać te stronę w sieci.

My na Facebooku

Facebook Image

O stronie

© 2022 WindowsMX.PL.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Joomla!
Szablon SmartAddons.Com