Windows 7 Luty 2015 64-bit

Blisko dwa tygodnie temu opublikowaliśmy obraz Windows 7 oparty na wersji 32 bitowej...

Czytaj więcej...
Bootowanie UEFI wskazówki i ciekawostki z tym związane

Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się...

Czytaj więcej...
Windows XP - Edycja na koniec świata.

Chyba nie ma wśród regularnych czytelników tej strony osoby, która nie byłaby juz świadoma tego, że tydzień temu MS wycofał się z rozwijania...

Czytaj więcej...

Coraz więcej polityki w świecie IT, coraz więcej kontrowersji. Ale zostawmy to na boku. U nas konkrety - jak odpalić i w pełni cieszyć się Windows 7 na nowym sprzęcie?

Próby wyzysku ze strony Microsoftu w formie sabotowania swoich poprzednich systemów operacyjnych (czyt: tych, na których już nie zarabia) to żaden nowy temat. Obecnie rozgrywająca się runda dotyczy nowych procesorów Intela z rodziny Kaby Lake (siódma generacja), pośrednio jednak kłopoty zaczynają się też w wypadku chipsetów nawet sprzed dwóch lat. W tym drugim wypadku, chodzi jedynie o problemy z wykryciem pamięci masowych przez instalator Windows 7. 

Dobrzy hakerzy, pasjonaci, ludzie lubiący MIMO WSZYSTKO rzeżbić w wynalazkach Microsoftu przychodzą z pomocą. Podzielę ten artykuł na 3 etapy: boot.wim, Windows Update na platformach Kaby lake, oraz sterowniki dla karty graficznych Intel HD 620, które występują w nowych CPU Intela. 

Boot.wim

Czyli instalator Windows, występuje w tej formie od czasów NT 6, czyli Windows Vista. Plik, o kórym można napisać wiele w kontekście modyfikacji samego instalatora, masowego wdrażania systemu itp. To z nim integruje się sterowniki chipsetów, co daje im możliwość wykrycia podpiętych do płyty głównej dysków. Od jakiegoś czasu konserwowałem swój boot.wim, który jest zdolny odpalić i wykryć dyski na każdym laptopie na jakim miałem okazję instalować Windows 7. 

Ten plik boot.wim nie zawiera żadnego pliku odpowiedzi (unattend.xml), zintegrowane zostały z nim sterowniki chipsetów firmy Intel, które sprawiały kłopoty podczas instalacji. A i również egzotyczne dyski na złącze M.2 opierające swoje działanie na interfejsie NVME nie będą sprawiac tu kłopotu. Słowem - z tym plikiem w naszym instalatorze zainstalujemy Windows 7 na chyba wszystkim. Zachęcam do analizy i testowania. Posiada on również sterowniki USB3 intela oraz ASMedia. Instalacja w większości wypadków (przy użyciu odpowiedniego Pendrive'a) przebiegnie z wykorzystaniem przepustowości USB 3.0. 

Pobierz Boot.wim edytowany przez Malcolm'a

 

Windows Update

Z pewnością niektórzy z Was czytali już o zamieszaniu wywołanym wstrzymaniem aktualizacji dla Windows 7 na m.in. najnowszych platformach, opartych o właśnie Kaby Lake. Nie? Otóż MS, nie rozczarowując w kwestii bycia kłamliwym i chciciwym podmiotem gospodarczym - mimo zapowiedzianego wsparcia technicznego dla Windows 7 do roku 2020 - postawnowił calkowicie wstrzymać aktualizacje systemu Windows 7 w wypadku korzystania z dobrodziejstw nowych CPU intela (dla fanów Sandy Bridge'a ten news będzie sensownym (dla odmiany) argumentem mówiącym, że nie nie warto przesiadać się na nowe CPU. I może i mają rację). 

W polityke się wdawać nie będę, tylko czekać aż przeczytamy o jakimś pozwie zbiorowym w newsach zza pacyfiku. Ale przejdźmy do rozwiązania: dobry haker o nicku zeffy udostępnił na swojej stronie githubowej metodę, oraz rozpisał cały proces odblokowania Windows Update dla tych komputerów. Zachęcam poczytac, by lepiej zrozumieć jakie mechanizmy kryją się za blokadą założoną przez utalentowaną ekipę MS. Sam patch jest do pobrania ze strony githubu, pozwoliłem sobie jednak umiescić i tutaj mirror. 

Pobierz Patcher dla WU/Intel Kaby Lake

 

Intel HD 620 - sterowniki dla Windows7 x64

Ostatnim "show-stoperem" na jaki ja natknałem się podczas przygotowywania laptopa Latitude 7280 (jeszcze ciepły) były sterowniki karty graficznej. Otóż mimo zachodu Intela nad przygotowaniem takowych - w wypadku kompuera firmy Dell (a czuje, że nie będzie on wyjątkiem) jedyną informacja jaką widziałem na ekranie komputera podczas próby zaistalowania grafiki była ta o braku kompatybilności paczki ze sprzetęm. Nie pomogło żadne driver boostery, sterowniki z podobnych modeli ani inne szybkie zabiegi. Zrezygnowany natrafiłem na ten wątek z dobrychpgramów.pl gdzie dowiedziałem się, że nastepny bezimienny bohater już w grudniu ubiegłego roku walczył z tym problemem, i udało się zmusić sterowniki Intela do współpracy z Windows 7. 

Pobierz sterowniki dla Intel HD 620 dla systemu Windows 7 x64

 

To tyle ode mnie na dziś Głównym motywatorem do napisania tego artykułu było chyba oburzenie.  Oburzenie przy okazji przygotowywania nowego laptopa Dell'a oraz stawiania na nim chyba jedynego naprawdę dobrego systemu MSu. Poczułem, jakby mi ktoś dał w pysk. Mam nadzieję, że powyższa porcja wiedzy pomoże jak największej ilości użytkowników. 

 

 

Komentarze  

#1 Filip77077pl 2017-04-28 14:44
Dzięki ziomuś :)
Zgłoś administratorowi
#2 Marquis de Pece 2017-05-16 14:58
WindowsMX 8.1 by MalcolmX we współpracy z automizzer Suchenz ravi8 i 10-letni komputer. Dziękuję panowie (i może panie) za wasz wkład w rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i wyrównywania szans w walce z megakorpo :-)

Aż boję się pomyśleć co ja kupie w przyszłym roku zapewne... M$ wciąż drenuje kieszenie i notesy... szpiedzy w Warszawie:(

PS Może znacie sensowne źródło odchwaszczenia szpiegoida? mam Sony z pOręcz i wiadomo jaki to syf, a chciałbym sobie chociaż spróbować odgooglować system żeby ni eczytał mi w myślach;)
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio komentowane

Statystyki

Aktualnie na Portalu
Przebywa  78 Gości i 0 Członków 

Aktualnie na Forum
Przebywa  0 Gości i 1 Członek 

Wsparcie Finansowe

Działamy non-profit. Przekazując małą kwotę pomagasz utrzymać te stronę w sieci.

My na Facebooku

Facebook Image

O stronie

© 2024 WindowsMX.PL.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Joomla!
Szablon SmartAddons.Com