Bootowanie UEFI wskazówki i ciekawostki z tym związane

Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się...

Czytaj więcej...
Windows 7 Luty 2015 64-bit

Blisko dwa tygodnie temu opublikowaliśmy obraz Windows 7 oparty na wersji 32 bitowej...

Czytaj więcej...
Ramdisk - Uwolnij furię!

Rozwiązanie, jakim jest partycja w obrębie pamięci operacyjnej, nie cieszy się popularnością nawet pomimo faktu, że bardzo wielu ludzi posiada...

Czytaj więcej...

Portal jak i forum WindowsMX jest serwisem poświęconym modyfikacjom oraz tworzeniu instalacji nienadzorowanych. Więc nic nie stoi na przeszkodzie aby opisać metody, podać przykłady oraz zaoferować Wam kompletne poradniki dotyczące modyfikowaniu systemów operacyjnych GNU/Linux.

Ten artykuł jest jak na razie tylko wstępem do tego co będę opisywał dalej. Z początku muszę powiedzieć parę słów o tym, jaka jest różnica pomiędzy tworzeniem własnej dystrybucji a tworzeniem remiksu oraz jaka różnica jest pomiędzy modyfikowaniem dystrybucji a tworzeniem zmodyfikowanej wersji windows. Należy rozróżnić pojęcia Linuks oraz dystrybucja. Linuks to jądro(kernel), dystrybucja taka jak np Ubuntu, Linux Mint, Debian, Arch Linuks to już produkty końcowe, z którymi mamy do czynienia na codzień. Dystrybucja to nie tylko sam kernel ale także aplikacje, które są dołączane do systemu.

To tyle na temat nazewnictwa. Przejdźmy do meritum sprawy jakim jest różnica pomiędzy modyfikowaniem dystrybucji a modyfikowaniem windows. Opiszę wszystko na przykładzie Linuks Mint.

1:  Ograniczenia oraz poziom trudności.

W windows, aby zmodyfikować poszczególne elementy systemu, musimy zaopatrzyć się w program, którym to edytujemy pliki binarne systemu oraz program, który zintegruje aktualizacje i poskłada wszystko w całość.

W Linux Mint potrzebny jest program, którym zamontujemy plik .iso z obrazem systemu jak i program który rozpakuje plik filesystem.squashfs w którym to znajduje się cała dystrybucja. Ale bez obawy, na szczęście są programy które wszystko zrobią za ciebie. A są to: Mintcustomizer, Ubuntu Customization kit, Remastersys, U-customizer.

2: Elementy które możemy edytować.

W windows zakres możliwych modyfikacji jest dość ograniczony. Więcej na ten temat znajdziesz w odpowiednich poradnikach dotyczących modyfikowania i optymalizacji systemu firmy Microsoft.

W Linuks Mint mamy możliwość zmodyfikowania każdej jego części. Program Mintcustomizer rozpakuje nam plik który wcześniej opisałem. Czyli plik filesystem.squashfs, w którego to wnętrzu będziemy operować bez żadnych ograniczeń.

Program Mintcustomizer, Ubuntu customization kit jak i U-customizer daje nam możliwość uruchomienia terminala, w którym polecenia będą wykonywane wewnątrz pliku filesystem.squashfs. Polecenia w nim wykonywane nie będą wplywały na działający w danej chwili system. Działa to prawie jak maszyna wirtualna. Zaś w Ubuntu Customization Kit mamy możliwość także uruchomienia synaptica. Synaptic jest to narzędzie którym zainstalujemy aplikacje, biblioteki oraz zaktualizujemy cały system.

3: Zmiana wyglądu

W windows zmiana domyślnego wyglądu polega na podmianie zasobów w plikach .dll które to znajdują się w imageres.dll i shell32.dll. Zaś motywy w katalogu Windows/resources/theme a tapety w Windows/web.

W Linuks Mint jest inaczej. Ikony instaluje się tak jak motywy, nie znajdują się one w pliku, który trzeba edytować. Po prostu wszystko się instaluje. Zmiana ikon więc wygląda tak samo jak instalacja motywu.

Jeszcze jedną fajną rzeczą jest zmiana bootscreena. Na windows nazywamy to bootscreenem a na Linux Mint czy innej dystrybucji pochodnej motywem plymouth. Ale nie chodzi tu o nazwę ale o sposób zmiany wyglądu. Na windows polega to na edycji pliku winload.exe a na linuks Mint po prostu na zmianie motywu.

4: Instalator systemu

W windows po krótce za instalator odpowiada plik spwimzig.dll, który trzeba odpowiednio wyedytować.

W linuks Mint instalator systemu jest aplikacją którą można edytować dowolnie. Pod względem wyglądu jak i procedur wykonywanych podczas instalacji. Instalator systemu ma jednak na Linuks Mint konkretną nazwę czyli ubiquity i jest on usuwany po dokonaniu instalacji systemu na dysku.

Istotnym elementem instalatora ubiquity jest ubiquity-slideshow. Jest to pokaz slajdów pokazywany podczas instalacji systemu. Ta część instalatora jest napisana w języku HTML i javascript którą oczywiście możemy dowolnie zmodyfikować.

To by było na tyle. W następnej części będziecie musieli zaopatrzyć się w ISO linuks Mint 10 GNOME, maszynę wirtualną lub pendrive oraz zainstalowany system Linuks MInt 10 na dysku twardym.

Dziękuję użytkownikom takim jak LY$Y i SilenS.

Skomentuj na forum.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio komentowane

Statystyki

Aktualnie na Portalu
Przebywa  193 Gości i 0 Członków 

Aktualnie na Forum
Przebywa  0 Gości i 0 Członków 

Wsparcie Finansowe

Działamy non-profit. Przekazując małą kwotę pomagasz utrzymać te stronę w sieci.

My na Facebooku

Facebook Image

O stronie

© 2022 WindowsMX.PL.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Joomla!
Szablon SmartAddons.Com