Bootowanie UEFI wskazówki i ciekawostki z tym związane

Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się...

Czytaj więcej...
WinPEae3.1 - jeden ze sposobów na ratowanie danych

Przypadkiem uświadomiłem sobie, że - 4 lata temu, nasz dobry kolega Automizzer przygotował narzędzie, które w czasie gdy Windows XP umrze, a...

Czytaj więcej...
Windows 7 Luty 2015 64-bit

Blisko dwa tygodnie temu opublikowaliśmy obraz Windows 7 oparty na wersji 32 bitowej...

Czytaj więcej...

Z nazwą systemu spotkamy się w kilku miejscach, więc zacznę od samego początku chronologicznie. Dodam na wstępie, że przydadzą nam się takie programy jak ResHacker, PE Explorer, jakis lepszy edytor grafiki i czasem MSpaint.

 1. Pierwszy raz ujrzymy nazwę naszego systemu zaraz po rozpoczęciu instalacji.


Obrazek
Odpowiedzialny jest za to instalator tekstowy SMSS.exe który znajdziemy w folderze 'i386/system32/' na obrazie płyty. Gdy otworzymy go w programie PE Explorer i przejdziemy do zakładki 'Resources' (np. CTRL+R) musimy znaleźć w drzewku takie pozycje: message table->1->Block 0x00002AF8h - 0x00002B00h


Obrazek

Klikamy na ten block 2 razy i podmieniamy nazwę w odpowiednim miejscu pamiętając żeby na końcu zostawić %0.


Obrazek
Dajemy OK, YES i zapisujemy nowy plik. Ciekawscy mogą poczytać i zedytować inne bloki w pliku :)

2. Nazwa systemu wystąpi także w instalatorze graficznym za który odpowiadają pliki winntbbu.dllwinntbba.dll oraz plik syssetup.dll

WinntbbX.dll mają takie same zasoby graficzne, możemy w nich zmienić tło instalacji i bilboardy (teksty napisów) do tego przyda się program WinntbbuED.
Natomiast żeby umieścić nazwę systemu w miejscu napisu 'Instalacja zostanie ukończona za około' na inny napis otwieramy pliksyssetup.dll w PE Exlorerze i znowu szukamy string->74 i zmieniamy jego zawartość jak nam się podoba. Ja zrobiłem to tak:
Oryginał:


Obrazek

Zmieniony:


Obrazek

Efekt: (napis po lewej)


Obrazek

3. Nazwę systemu możemy umieścić w bootscreenie, odpowiadają za to 4 pliki które trzeba edytować: ntkrnlmp.exentkrnlpa.exe ,ntkrpamp.exentoskrnl.exe. Każdy plik ma takie same zasoby graficzne wiec opis bedzie na jednym z nich. Otwieramy plik i podmieniamy bitmapy 1, 4, 6, 7, 8, 14, 15.


Obrazek

Bitmapy 6 i 7 ujrzymy gdy komputer bedzie coś wykonywał w czasie rozruchu, np. sprawdzał dysk:


Obrazek

Szerszy opis zmiany bootscreena znajduje się TUTAJ

4. Nazwę systemu zobaczymy we właściwościach systemu (właściwości komputera lub Win+PauseBreak) Za ten plik odpowiada sysdm.cplktóry otworzymy w ResHackerze


Obrazek

Zmieniamy linijki 52 na 92, 53 na 93, 54 na 94, 55 na 95.


Obrazek

W cudzysłowy przed tymi liczbami wpisujemy własny tekst.


Obrazek

Możemy sobie dobrać szerokość linii za pomocą myszki


Obrazek

A gdy skonczymy to dajemy 'Compile Script' i można zapisać plik.

5. Nazwę systemu zobaczymy gdy wpiszemy w uruchom: winver.exe albo w okienku explorera klikniemy w 'pomoc->windows - informacje' odpowiedzialny jest za to plik shell32.dll. Musimy podmienić w nim bitmapy 130, 131 a dla pewności jeszcze 146, 147, 148, 149.


Obrazek

6. Gdy wciśniemy klawisze Win+L żeby zablokować komputer ujrzymy znowu nazwę naszego systemu. Odpowiada za to plik msgina.dll w którym musimy podmienić bitmapy w nazwą systemu wszystkie jakie znajdziemy. Możemy też podmienić ikonę 15 - zablokowanego komputera na inną, polecam to zrobić w ResHackerze bo PE Explorer podmienia ikony tylko o tej samej głębokości bitowej a ta ikona ma chyba tylko 4bity, ResHacker podmieni na 32bitową bez problemów.


Obrazek

Wszystkie pliki po edycji należy potraktować programem modifyPE.exe, jest to opisane w tym dziale tutaj.

Często pliki występuja w postaci z rozszerzeniem .dl_ , .ex_ itd...

Należy w takim wypadku rozpakować plik np. 7zip'em i dopiero go edytować. Po skończonej edycji należy go spakować spowrotem przez polecenie 'makecab plik.roz' w wierszu polecenia (gdzie plik.roz to nazwa pliku i rozszerzenie po kropce).

Poradnik by automizzer

Komentarze  

#1 OXy 2014-08-03 17:52
A wie ktoś jak zmienić dane które wyświetla winver tj. "Microsoft Windows", "Wersja..." i "Copyright...."??? Z góry dziękuję. Poza tym poradnik super !!!
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio komentowane

Statystyki

Aktualnie na Portalu
Przebywa  38 Gości i 0 Członków 

Aktualnie na Forum
Przebywa  0 Gości i 0 Członków 

Wsparcie Finansowe

Działamy non-profit. Przekazując małą kwotę pomagasz utrzymać te stronę w sieci.

My na Facebooku

Facebook Image

O stronie

© 2024 WindowsMX.PL.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Joomla!
Szablon SmartAddons.Com