Ramdisk - Uwolnij furię!

Rozwiązanie, jakim jest partycja w obrębie pamięci operacyjnej, nie cieszy się popularnością nawet pomimo faktu, że bardzo wielu ludzi posiada...

Czytaj więcej...
WinPEae3.1 - jeden ze sposobów na ratowanie danych

Przypadkiem uświadomiłem sobie, że - 4 lata temu, nasz dobry kolega Automizzer przygotował narzędzie, które w czasie gdy Windows XP umrze, a...

Czytaj więcej...
Windows 7 Luty 2015 64-bit

Blisko dwa tygodnie temu opublikowaliśmy obraz Windows 7 oparty na wersji 32 bitowej...

Czytaj więcej...

Blisko dwa tygodnie temu opublikowaliśmy obraz Windows 7 oparty na wersji 32 bitowej będący kompletnie zaktualizowaną wersją "Siódemki" na okres lutego 2015 roku. Dziś czas na wersję 64bitową, dodatkowo - przygotowaną dla komputerów obsługujących bootowanie UEFI.

Obraz ten, jak wspomniałem wyżej, przystosowany jest do instalacji w trybie UEFI - czego główną zaletą będzie to, ze nasz komputer będzie uruchamiac sie szybciej. Podczas etapu POST (power on self test) w UEFI urządzenia nie są uruchamiane w sekwencji jeden po drugim, ale adresowane jednocześnie. Pisałem na ten temat w tym artykule. Ciężko mi dziś juz wyobrazić sobie by na nowym komputerze nie skorzystać z tej funkcjonalności, która istnieje zresztą już od czasów Windows Vista.

Wideo pokazujące czas bootowania systemu po instalacji sterowników:

Konfiguracja:
CPU i7-4790K, 32GB DDR3 2400MHz CL11, dysk Hitachi 5400RPM.
 

Z uwagi na wykorzystanie 64bitowego środowiska instalacyjnego, niektórzy z Was mogą mieć kłopoty z uruchomieniem tej instalacji z pendrive'a na starszych komputerach. W moim przypadku było tak na leciwym już kompuetrze Lenovo Thinkpad T60 (około 7 letnia konstrukcja). W kwestii samego bootwania UEFI - warto przypomnieć dwie istotne rzeczy - nasza płyta główna czy laptop musi umożliwiać pracę w takmi trybie, plus musi on być w kolejce bootwania ustawiony jako pierwszy. Poniższe screenshoty nieco rozjaśnią nam sytuację:

   

W zależności od modelu płyty głównej/laptopa - znalezienie tych opcji będzie się delikatnie różnić od siebie, zawsze jednak powinniśmy szukać tego w sekcji "boot". Drugą wskazówką, która pomoże nam zmusić nasz komputer do startu instalacjii systemu Windows w trybie UEFI jest opcja CSM (Compatibility Support Module) - wyłaczenie jej orientuje nasz komputer calkowicie w stronę nowocześności. ;)

Drugą sprawą, bardzo ważną -  jest fakt, że cały nasz wolumen logiczny (czy to pojedynycz dysk, czy martyca RAID) muszą zostać w całości wyczyszczone w celu konwersji tablicy partycji na GPT (dotychczas wykorzystywało się model MBR). Operacja ta jest niezbędna, nie do obejścia - i najlepiej jeśli będzie wykonana przez instalator Windows 7 przy organizowaniu przez nas partycji.

Aby nośnik (w domyśle pendrive) z którego będziemy instalować system został wykryty przez BIOS jako urządzenie pracujące w trybie UEFI wymaga się by systemem plików był FAT32 (na chwilę obecną tylko taki obsługiwany jest przez UEFI). Do tego zawsze polecam wykorzystać narzędzie diskpart, oraz szereg poniższych komend:

DISKPART
LIST DISK
SELECT DISK 1 (wybierz odpowiedni napęd!)
CLEAN
CREATE PARTITION PRIMARY
SELECT PARTITION 1
ACTIVE
FORMAT FS=FAT32 QUICK
ASSIGN
EXIT

Skoro już omówiliśmy tę część - aby każdemu ułatwić zabawę z trybem UEFI przedstawmy bohatera tej publikacji, czyli system Windows 7 SP1 x64. W pełni aktualny na okres lutego 2015 roku, który jest 64bitowym odpowiednikiem wersji wydanej dwa tygodnie temu.

 

System Bazowy    pl_windows_7_ultimate_with_sp1_x64_dvd_u_677341
Język    Polski
Rozmiar ISO    3,94 GB
Suma kontrolna MD5    1f3fb91be07152b29a386be1c77c3447
Dostępne edycje    Home Basic/Home Premium/ Professional/Ultimate
Data wydania    9 marzec 2015r
Aktywacja\klucz    Dane niezintegrowane, po instalacji system daje możliwość wprowadzenia klucza licencyjnego

Screeny:

 

pełna lista zmian w pliku readme: pobierz

System nie jest całkowice czystym obazem MSDN; małe zmiany w interfejsie zostały w nim wprowadzone, jak i sam proces instalacji został skócony przez edycje pliku odpowiedzi (autounattend.xml). Nacisk został tu połozony na wygodę, szybkość oraz zintegrowanie kluczowych aktualizacji z witryny Windows Update. Dzieki temu wszystkiemu- instalacja systemu na naszym komputerze od nowa będzie procesem zdecydowanie szybszym, a korzystając z trybu UEFI - naprawdę zerowym kosztem znacznie przyspieszymy codzienny proces uruchamiania naszego komputera.

Obraz można pobrać z sieci bittorrent; przejdź by pobrać plik .torrent.

Mirror jest dostępny pod adresem: http://windowsmx.pl/download/windows-by-malcolmx

 

jeśli uważasz, że nasza praca pomaga Ci w jakiś sposób i chciałbyś pomóc utrzymać tę stronę w sieci kliknij tu.

 

Komentarze  

#21 Nezo 2015-07-28 09:42
Co to jest w ogóle projekt MX?
Zgłoś administratorowi
#22 Hubertv 2016-06-08 15:28
Witam,

Panie Windows śmiga wspaniale, tylko jak go aktywować?
Zgłoś administratorowi
#23 Hubix92 2016-08-03 12:27
Jakie jest haslo do pliku bo windowsmx.pl nie dziala !!!
Zgłoś administratorowi
#24 TheWindowsFan 2016-08-31 07:33
A bedzie działałało z komputerem ktory nie obsługuje uefi (czyli ze starym)
Zgłoś administratorowi
#25 t0msh 2016-09-09 07:00
Zgadza się - HASŁO NIE DZIAŁA!
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio komentowane

Statystyki

Aktualnie na Portalu
Przebywa  9 Gości i 0 Członków 

Aktualnie na Forum
Przebywa  0 Gości i 0 Członków 

Wsparcie Finansowe

Działamy non-profit. Przekazując małą kwotę pomagasz utrzymać te stronę w sieci.

My na Facebooku

Facebook Image

O stronie

© 2020 WindowsMX.PL.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Joomla!
Szablon SmartAddons.Com