-
Opublikowano: 23 wrzesień 2010
-
Odsłony: 6391
Postanowiłem napisać ten artykuł, bo mam nadzieję, że okaże się on pomocny innym użytkownikom. Starałem się być obiektywny, bazowałem jednak w dużej mierze na własnych doświadczeniach.
Wskazówek kilka
Przy składaniu nowego zestawu komputerowego należy zadbać o to, by żaden z podzespołów nie był przysłowiowym piątym kołem u wozu dla pozostałych. Nie bez przyczyny mówi się, że wydajnośc komputera zależy od jego najsłabszej części, dlatego starajmy się wybierać podzespoły z tej samej półki wydajnościowej. Z chęcią doradzimy Wam na tym forum, ale mimo to warto sobie parę rad zapamiętać:
- wybieramy odpowiedni zasilacz, a więc taki, który nie znajduje się na żadnej czarnej liście. Dobry zasilacz z reguły jest drogi, ale nie zawsze. Warto zwracać uwagę na zasilacze firmy Delta, Fortron, Huntkey, Modecom MC-Carbon czy Seasonic w przypadku tańszych zasilaczy. W przypadku nieco droższych warto wziąć pod uwagę urządzenia marki OCZ, BeQuiet, Fractal Design, z najdroższych markówki Zalmana, Gigabyte'a a przede wszystkim, uważana za najlepszą markę, marka TAGAN (niestety, zasilacz tej firmy kosztuje naprawdę sporo). Chieftec - tylko seria CFT, Coolermaster - seria UCP. Jeśli chodzi o moc zasilacza, warto brać pod uwagę TDP procesora i karty graficznej (przede wszystkim). W przypadku tych drugich może okazać się pomocna strona http://www.geeks3d.com/20090618/graphics-cards-thermal-design-power-tdp-database/ . W przypadku CPU, lista stąd. Warto by był to zasilacz wydajny (sprawność 80+), o mocnych liniach 12V i też oczywiście warto dołożyć do modularnego zasilacza. I nie chodzi tu tylko o większy porządek i mniejsza plątaninę kabli w obudowie, ale też o lepszy obieg powietrza, który w takiej obudowie ma miejsce.
- wybieramy odpowiednia płytę główną, a więc taką, która jest możliwie uniwersalna, funkcjonalna i oferuje przynajmniej przyzwoite możliwości OC. Powinna być wyposazona w złącza, które nas interesują (np. PCI, PCIe, pamięci, wyjścia SATA i wyjście IDE). Obecnie płyta powinna mieć złącze PCI Express 2.0 (przynajmniej jedno), jako że wszystkie obecnie produkowane GPU go wymagają. Także ilość SATA wydaje się być ważna (4 to tzw optimum moim zdaniem na chwilę obecną). Zarówno dyski twarde jak i nowsze napędy optyczne podłączamy pod Sata. Zintegrowana karta sieciowa i muzyczna to juz obecnie standard. Co do karty muzycznej to jednak nie spodziewałbym się jakości godnej konesera. Płyta powinna mieć dobra sekcję zasilania i dobrze odprowadzać ciepło (nie grzać się jak kaloryfer). Również rozmieszczenie psozczególnych elementów powinno być przemyslane (nie zalezy to tyle od chipsetu, ile od danego retailera). Łatwość podłączenia, dostęp do baterii czy opcji czyszczenia CMOSA - na to należy zwracać uwagę. Z tanich płyt obecnie warte są zakupu te ze stajni AsRock, z droższych chyba najczęstszy wybór pada na Gigabyte oraz Asus (choć Foxconn czy MSI to też dobre firmy). Warto pamiętać, że wybór płyty jest ścisle powiązany z wyborem procesora, bo konkretne modele CPU zadziałają tylko na dedykowanym sockecie. Tak więc w przypadku intela mamy starszy socket 775, który obsługuje nowsze pentiumy, celerony, procesory dwurdzeniowe i czterordzeniowe, nowszy socket 1156 (core i3, i5, wybrane i7) oraz 1366 (niektóre modele i7). W przypadku Amd mamy Am2(+) i Am3. Wybranie socketu oznacza tyle, że nie pójdą na nim zarówno modele konkurencji jak i modele tego samego producenta, ale przeznaczone pod inny socket. Dla użytkownika co chciałby kupić obecnie sensowny zestaw ze średniej półki dobrą opcją będzie płyta na socket 1156 i procesor z serii core i5 (najlepszy stosunek jakości do ceny). Ale jak juz mówiłem, kwestia wyboru. Warto zwrócić uwagę, że niektóre konstrukcje lepiej wypadaja w grach, inne w (re)kompresji. Ilość rdzeni też ma swoje znaczenie. Czterordzeniowce sa polecane dla osób, które zajmują się obróbką wideo/grafiki, także dla zapalonych graczy, szczególnie tych, którzy grają w nieliczne jeszcze gry, które wykorzystują potencjał 4 rdzeni. Z reguły jednak dwa rdzenie spokojnie wystarczą.
- wybór pamięci - płyty główne mają to do siebie, że z jednymi modułami lubia lepiej współpracować, z innymi gorzej. Warto zapoznac się ze specyfikacją i listą obsługiwanych pamięci a także z opiniami użytkowników. Dzisiaj najlepszym wyborem jest inwestycja już w pamięci DDR3 Tak czy owak, trzeba kupować pamięci zgodnie z tym, jakie taktowania obsługuje płyta. Ile? Obecnie minimum 2 GB (najlepiej jednak 4), oczywiście dla lepszej wydajności w dual channel, choć sa już płyty z obsługą tripple channel (gdzie potrzebne są trzy kości). Oczywiście do najlepszej pracy tych pamięci przyczynia się to, czy maja takie same taktowanie i opóźnienia. Warto brać najlepiej zestaw dwóch modułów jednego producenta. Całkiem dobre pamięci oczywiście oferują znani producenci typu Kingston, OCZ, Corsair, Patriot ale godne polecenia są także pamięci polskiego GoodRAM.
- wybór odpowiedniej karty graficznej to już jak wspominałem wcześniej w dużej mierze zależny jest od zasilacza, jaki posiadamy i od reszty podzespołów. Dzisiaj dobrze jest, by karta obługiwała DirectX 10 (wiem, jest już 11) i posiadała minimum 512 MB pamięci własnej. Ale uwaga, tu wiele zależy do tego w jakie tytuły chcemy grać, w przypadku niektórych dobrze jest mieć 1 GB, dla innych liczą się pozostałe parametry grafiki albo nawet nie tyle grafika co ilość rdzeni CPU. Obecnie najlepiej decydować się na zakup grafiki powyżej 350 zł.
- kupując dysk twardy warto dokonać zakupu dysku SATA II, o dużej pojemności (jednakże im mniej talerzy tym lepiej) i możliwie duzym cache. Obecnie najbardziej godnymi polecenia w swojej cenie są Samsungi SpinPoint F3.
- wybierając napędy optyczne warto zwracać uwagę na to, by był on już SATA, by obsługiwał nośniki Dual-Layer i by pracował wydajnie i cicho. W tej wkestii powstrzymam się od wskazywania konkretnych producentów, bo uważam, że trudno trafić tu na naprawdę nieudane konstrukcje.
- Już jako dodatek warto dokupić sobie kartę dźwiękową - i tu uwaga, Windwos 7 nie oferuje pełnej kompatybilności z kartami starszymi od X-FI (włączając w to należącą do tej rodziny kartę Extreme Audio). Dla mało wybrednego uzytkownika znacznie lepsza jakośc niż ta wbudowana dźwiękówka zaoferuje karta SB Audigy. Dla tych, co mają nieco więcej środków, warto zainteresować się kartami Creative z serii X-Fi oraz marki Asus. Tu już bardziej wybredni będą zadowoleni.
- Inną rzeczą, której nie powinno zabraknąć w PC jest wewn. czytnik kart pamięci. Dzisiaj większośc przenośnych urządzeń z takich korzysta i warto korzystac z szybszej i wydajniejszej możliwości zarządzania plikami niż poprzez kabel USB.
-Jeśli myslimy o kofortowej pracy, czyt. cichej lub chcielibyśmy pobawić się w OC, warto skorzystać z innych, niż referencyjne, coolerów. Oczywiście dobra pasta termoprzewodząca też jest nieodłączna (np. Artctic Silver 5). Co do chłodzenia, warto zaopatrzyć się w takie o miedzianej podstawce, dość dużym radiatorze, wypasożone w heatpipy, lepiej więcej niż 2 i duży wentylator (wentylatory). Czemu duży? Bo cichszy i wydjaniejszy zarazem. oczywiście dobrze, by wentylator miał złącze 4pinowe (z kontrolą obrotów), tak by nie kręcił się ciągle z najwyższą możliwą prędkością. Dobre produkty na allegro sprzedaje np. firma AAB COOLING. Są również alternatywy do chłodzenia na grafice. I co ważne, to wszystko ma sens, kiedy mamy dobrze wentylowaną obudowę. Polecam takie z wbudowanym wentylatorem (a nawet większą ilością wentylatorów), tak by nie polegać wyłącznie na coolerze procesora, grafiki i zasilacza.
Podsumowanie
Tutaj parę słów tytułem wyjaśnienia. Nie wymieniłem starszych socketów, nie wgłębiałem się w porównania AMD - Intel. Chciałem wyjaśnić podstawy, zarazem nie nawiązując do przeszłości. Miałem w przypadku niektórych podzespołów moje typy, w innych nie. Nie wszystkie możliwe marki wymieniłem. Wiem, że mój artykuł może być nieco tendencyjny, ale chciałem zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty zakupu nowego zestawu komputerowego. Rady te można oczywiście stosować także uzupełniając obecnie posiadany zestaw. Z tej strony także chciałbym polecić waszej uwadze moją krótką notkę w FAQ na temat diagnozy zdrowia waszego PC (poszczególnych jego podzespołów), gdzie również możecie znaleźć przydatne informacje. Dziękuję za uwagę i przypominam, że warto przeglądać czasem benchmarki czy testy poszczególnych podzespołów, nie sugerując się przy tym zapewnieniami producenta czy sprzedawcy.
Ostatnio komentowane
-
Windows XP Professional x64 Edition by MalcolmX
Już pobrany. Jutro instalacja. -
[Release] Windows 8.1 All-in-one do pobrania.
Czy ktoś zna hasło do rozpakowania ... -
[Release] Windows 8.1 All-in-one do pobrania.
jakie jest hasło do archiwum ? -
Windows 7 Luty 2015 64-bit
windowsmx.net -
Windows 7 Luty 2015 64-bit
Jakie jest hasło do pliku?