-
Opublikowano: 03 listopad 2014
-
Odsłony: 17175
Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się nowymi spostrzeżeniami na szerszym forum.
UEFI Unified Extensible Firmware Interface to bardzo konkretny krok naprzód w kwestii integracji oprogramowania wewnętrznego płyty głównej oraz reszty podzespołów komputera (firmware) z systemem operacyjnym. Wsparcie dla UEFI ze strony okien zostało już wprowadzone w systemie Windows Vista. Sam mogę służyć za przykład tego, jaką słabą popularnością cieszyło się to rozwiązanie w naszych kręgach - bliską zeru. Co prawda również płyta główna musi wspierać tryb bootowania UEFI - co w czasach premiery Visty było raczej rarytasem.
Dlaczego start komputera w trybie UEFI jest czymś ciekawym?
Jest więcej niż jeden powód, ale tym, który trafi do wszystkich najszybciej to oczywiście prędkość startowania komputera. Ilość czasu potrzebna do uruchomienia systemu w trybie UEFI jest drastycznie mniejsza niż start w trybie "Legacy". To wszystko za sprawą tego, co dzieje się czasie podczas Power-on-self-testu (POST) - gdy w tradycyjnym biosie podzespoły komputera są włączane i testowane w kolejności jeden po drugim (a to trwa), start w trybie UEFI adresuje wszystkie urządzenia jednocześnie. Poniższy schemat pokaże różnice miedzy ciągiem wydarzeń wciśnięciu po guzika zasilania w wypadku trybu UEFI oraz trybu BIOS (Legacy):
(obrazek zapożyczony ze strony http://www.unhappyghost.com/2014/05/bios-vs-uefi-booting.html)
Przygotowanie instalacji do trybu UEFI nie jest niczym trudnym, skomplikowanym, wymagającym. Jednak najczęściej bootowanie UEFI spotykaliśmy chyba tylko w nowo zakupionych komputerach z preinstalowanym systemem Windows 8. Już wtedy rzuca się w oczy czas startu komputera, który, nawet w wypadku posiadania tradycyjnego, talerzowego dysku twardego startuje niczym bestia wyposażona w najszybszy dysk SSD.
Zastanawiające dla mnie było to, dlaczego mimo, że instalacja oraz start w trybie UEFI są dostępne od tak dawna, nigdy nie spotkałem się z tym podczas moich eksperymentów z systemami - dlaczego też nigdy nie dostrzegłem tej opcji podczas jednej z niezliczonych czynności instalowania systemu Windows.
Otóż.. płyta główna (nawet skonfigurowana do startu w trybie UEFI) nie umożliwi tego dopóki nośnik z instalacją systemu operacyjnego nie będzie sformatowany w systemie plików FAT. Tak więc, tuziny razy, przygotowując nośnik z instalacją Windows 7 czy 8, jednym systemem plików stosowanym przeze mnie był NTFS, którego EFI nie odczyta. Wiele osób zdaje sobie już sprawę z tego jakie ograniczenie to ze sobą niesie - tak, rozmiar naszego pliku install.wim (główne archiwum instalacji systemu Windows od wersji Vista w górę) nie będzie mogło przekroczyć rozmiaru 4 GB. Zatem rzuca to cień na tworzenie napuchłych obrazów Windows All-in-one, zachowujących tę (instalacje w trybie UEFI) funkcjonalność.
Zweryfikujmy zatem jeden ze skuteczniejszych sposobów przygotowania bootwalnej pamięci flash do zainstalowania z niej systemu Windows Vista, 7 lub 8/8.1 który opisałem pod tym adresem. Cóż, całość sprowadzi się do poniższej procedury:
Otwieramy CMD jako Administrator wpisując kolejno komendy programu Diskpart:
DISKPART
LIST DISK
SELECT DISK 1 (wybierz odpowiedni napęd!)
CLEAN
CREATE PARTITION PRIMARY
SELECT PARTITION 1
ACTIVE
FORMAT FS=FAT32 QUICK
ASSIGN
EXIT
Po czym kopiujemy pliki instalacyjne na pamięć flash. Teraz musimy tylko upewnić się, że w konfiguracji startowej naszego komputera/laptopa tryb UEFI ma pierwszeństwo lub wyłączność. Proces ten może delikatnie różnić się dla danych modeli laptopów/płyt głównych, jednak nie powinien stanowić żadnej trudności dla inteligentnej osoby.
UEFI formatuje tablice partycji w systemie GPT (zastępuje klasyczny MBR), dlatego konieczne może być utworzenie wszystkich partycji od nowa. Nie można przekonwertować już zainstalowanego systemu operacyjnego na tryb startowania UEFI.
W najbliższych dniach będę testować także różnice schematu partycjonowania GPT oraz MBR dla trybu UEFi ( ten drugi oferowany przez program Rufus), oraz jego wpływ na platformę RAID 0 opartą na dyskach talerzowych. Ostatecznie, będę też chciał ustalić, czy możliwe jest pogodzenie UEFI w systemie MBR z szyfrowaniem dysku systemowego za pomocą programu True Crypt.
Ostatnio komentowane
-
Decyzja o zamknięciu Forum WindowsMX.pl
Search Sexy Womans from your ... -
Decyzja o zamknięciu Forum WindowsMX.pl
Beautiful Womans from your town ... -
Decyzja o zamknięciu Forum WindowsMX.pl
Search Sexy Girls from your ... -
Decyzja o zamknięciu Forum WindowsMX.pl
Find Sexy Womans in your town for ... -
Decyzja o zamknięciu Forum WindowsMX.pl
Find Prettys Girls in your city ...
Komentarze