Windows XP - Edycja na koniec świata.

Chyba nie ma wśród regularnych czytelników tej strony osoby, która nie byłaby juz świadoma tego, że tydzień temu MS wycofał się z rozwijania...

Czytaj więcej...
Windows 7 Luty 2015 64-bit

Blisko dwa tygodnie temu opublikowaliśmy obraz Windows 7 oparty na wersji 32 bitowej...

Czytaj więcej...
Bootowanie UEFI wskazówki i ciekawostki z tym związane

Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się...

Czytaj więcej...

Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się nowymi spostrzeżeniami na szerszym forum.

UEFI Unified Extensible Firmware Interface to bardzo konkretny krok naprzód w kwestii integracji oprogramowania wewnętrznego płyty głównej oraz reszty podzespołów komputera (firmware) z systemem operacyjnym. Wsparcie dla UEFI ze strony okien zostało już wprowadzone w systemie Windows Vista. Sam mogę służyć za przykład tego, jaką słabą popularnością cieszyło się to rozwiązanie w naszych kręgach - bliską zeru. Co prawda również płyta główna musi wspierać tryb bootowania UEFI - co w czasach premiery Visty było raczej rarytasem.

Dlaczego start komputera w trybie UEFI jest czymś ciekawym?

Jest więcej niż jeden powód, ale tym, który trafi do wszystkich najszybciej to oczywiście prędkość startowania komputera. Ilość czasu potrzebna do uruchomienia systemu w trybie UEFI jest drastycznie mniejsza niż start w trybie "Legacy". To wszystko za sprawą tego, co dzieje się czasie podczas Power-on-self-testu (POST) - gdy w tradycyjnym biosie podzespoły komputera są włączane i testowane w kolejności jeden po drugim (a to trwa), start w trybie UEFI adresuje wszystkie urządzenia jednocześnie. Poniższy schemat pokaże różnice miedzy ciągiem wydarzeń wciśnięciu po guzika zasilania w wypadku trybu UEFI oraz trybu BIOS (Legacy):

(obrazek zapożyczony ze strony http://www.unhappyghost.com/2014/05/bios-vs-uefi-booting.html)

Przygotowanie instalacji do trybu UEFI nie jest niczym trudnym, skomplikowanym, wymagającym. Jednak najczęściej bootowanie UEFI spotykaliśmy chyba tylko w nowo zakupionych komputerach z preinstalowanym systemem Windows 8. Już wtedy rzuca się w oczy czas startu komputera, który, nawet w wypadku posiadania tradycyjnego, talerzowego dysku twardego startuje niczym bestia wyposażona w najszybszy dysk SSD.

Zastanawiające dla mnie było to, dlaczego mimo, że instalacja oraz start w trybie UEFI są dostępne od tak dawna, nigdy nie spotkałem się z tym podczas moich eksperymentów z systemami - dlaczego też nigdy nie dostrzegłem tej opcji podczas jednej z niezliczonych czynności instalowania systemu Windows.

Otóż.. płyta główna (nawet skonfigurowana do startu w trybie UEFI) nie umożliwi tego dopóki nośnik z instalacją systemu operacyjnego nie będzie sformatowany w systemie plików FAT. Tak więc, tuziny razy, przygotowując nośnik z instalacją Windows 7 czy 8, jednym systemem plików stosowanym przeze mnie był NTFS, którego EFI nie odczyta. Wiele osób zdaje sobie już sprawę z tego jakie ograniczenie to ze sobą niesie - tak, rozmiar naszego pliku install.wim (główne archiwum instalacji systemu Windows od wersji Vista w górę) nie będzie mogło przekroczyć rozmiaru 4 GB. Zatem rzuca to cień na tworzenie napuchłych obrazów Windows All-in-one, zachowujących tę (instalacje w trybie UEFI) funkcjonalność.

Zweryfikujmy zatem jeden ze skuteczniejszych sposobów przygotowania bootwalnej pamięci flash do zainstalowania z niej systemu Windows Vista, 7 lub 8/8.1 który opisałem pod tym adresem. Cóż, całość sprowadzi się do poniższej procedury:

Otwieramy CMD jako Administrator wpisując kolejno komendy programu Diskpart:

DISKPART

LIST DISK

SELECT DISK 1 (wybierz odpowiedni napęd!)

CLEAN

CREATE PARTITION PRIMARY

SELECT PARTITION 1

ACTIVE

FORMAT FS=FAT32 QUICK

ASSIGN

EXIT

 

Po czym kopiujemy pliki instalacyjne na pamięć flash. Teraz musimy tylko upewnić się, że w konfiguracji startowej naszego komputera/laptopa tryb UEFI ma pierwszeństwo lub wyłączność. Proces ten może delikatnie różnić się dla danych modeli laptopów/płyt głównych, jednak nie powinien stanowić żadnej trudności dla inteligentnej osoby.

UEFI formatuje tablice partycji w systemie GPT (zastępuje klasyczny MBR), dlatego konieczne może być utworzenie wszystkich partycji od nowa. Nie można przekonwertować już zainstalowanego systemu operacyjnego na tryb startowania UEFI.

W najbliższych dniach będę testować także różnice schematu partycjonowania GPT oraz MBR  dla trybu UEFi ( ten drugi oferowany przez program Rufus), oraz jego wpływ na platformę RAID 0 opartą na dyskach talerzowych. Ostatecznie, będę też chciał ustalić, czy możliwe jest pogodzenie UEFI w systemie MBR z szyfrowaniem dysku systemowego za pomocą programu True Crypt.

 

 

Komentarze  

#21 Ark_mage2 2015-09-25 21:37
Ja się z spotkałem z UEFI w czasach Visty, mój znajomy ma laptopa z 2008 r. (HP 6730s) z fabryczną Vistą Home Basic, miał już UEFI, domyślnie w trybie legacy, ponieważ fabrycznie była preinstalowana wersja 32 bit, niewspierająca tego standardu, w 2013 r. włączyliśmy tą opcję i postawiliśmy Windows 7 Home Premium 64 bit, sprzęt mimo PDC T4200, pamięci DDR2 i talerzowca odpala się jak na SSD.
Zgłoś administratorowi
#22 monfis 2016-07-08 11:46
a jak linux i uefi wspułpracują ?
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio komentowane

Statystyki

Aktualnie na Portalu
Przebywa  10 Gości i 0 Członków 

Aktualnie na Forum
Przebywa  1 Gość i 0 Członków 

Wsparcie Finansowe

Działamy non-profit. Przekazując małą kwotę pomagasz utrzymać te stronę w sieci.

My na Facebooku

Facebook Image

O stronie

© 2024 WindowsMX.PL.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Joomla!
Szablon SmartAddons.Com