Ramdisk - Uwolnij furię!

Rozwiązanie, jakim jest partycja w obrębie pamięci operacyjnej, nie cieszy się popularnością nawet pomimo faktu, że bardzo wielu ludzi posiada...

Czytaj więcej...
WinPEae3.1 - jeden ze sposobów na ratowanie danych

Przypadkiem uświadomiłem sobie, że - 4 lata temu, nasz dobry kolega Automizzer przygotował narzędzie, które w czasie gdy Windows XP umrze, a...

Czytaj więcej...
Bootowanie UEFI wskazówki i ciekawostki z tym związane

Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się...

Czytaj więcej...

Windows XP Mode, zwany też Trybem Windows XP (zależnie od prasy) jest narzędziem, dodatkiem dość tajemniczym. Dlaczego tajemnicze jest coś co jest ogólnodostępne a w teorii nawet darmowe?

 

Odpowiedź jest prosta. Pobranie tej aplikacji, składającej się z trzech składników (pliku obrazu systemu Windows XP SP3 w formie poprawki dla Windows 7, pliku instalacyjnego MS Virtual PC przygotowanego konkretnie dla pracy z Windows XP Mode oraz poprawki KB977206, która umożliwia uruchomienie Windows XP Mode na komputerach z procesorami pozbawionymi sprzętowej wirtualizacji, jest możliwe tylko dla użytkowników posiadających legalny system operacyjny w wersji Professional lub wyższej. Co więcej, nie tylko pobranie ale i uruchomienie możliwe jest tylko na wyżej wymienionych edycjach systemu (rzecz jasna, nie ma znaczenia czy używamy wersji x86 czy x64). Chociaż, co do tego ostatniego - mianowicie startu XP mode np. na Windows 7 Home Premium - pewne osoby "pracują" nad zmianą tego. Po więcej informacji proszę skierować się do wujka z hasłem "XP mode home premium" - na pewno coś się znajdzie, póki tematu tego sam nie opiszę.

Przechodząc jednak do rzeczy powtórzę się; Windows XP Mode jest niczym innym jak maszyną wirtualną produkcji Microsoft'u znaną pod nazwą MS Virtual PC. Maszyny wirtualne są chyba jednym z tych narzędzi bez jakich trudno wyobrazić sobie pracę nad modyfikacją instalacji systemu, ale nie w tym rzecz. Zmierzam do tego, że chyba znaczna większość osób czytających ten tekst wie czym maszyna wirtualna jest, i nie wymaga to zbytniego tłumaczenia.

Pakiet Windows XP Mode, który pobieramy ze strony MS i instalujemy w trzech etapach jest produktem specjalnie przygotowanym do tego jednego zastosowania. Czym różni się od tego co znamy, czyli zwykłej instalacji wirtualnego systemu? Sama instalacja wygląda inaczej; nie oglądamy tradycyjnego ekranu jaki znamy z zawartości pliku winntbbu.dll ;) Widzimy coś takiego:

Instalacja XP Mode

Instalacja trwa maksymalnie 15 minut, na słabszych komputerach. Po jej zakończeniu ukazuje się naszym oczom pulpit świeżego systemu Windows XP SP3. Zapomniałem dodać, instalacja jest w pełni zautomatyzowana, nie podajemy podczas jej żadnego klucza, ani też nie musimy tego systemu aktywować (mimo, że działa na licencji OEM).

Nie mamy możliwości wprowadzenia nazwy użytkownika, domyślna to XPMUser. Co więcej; w tej dystrybucji, nie udało mi się zalogować na nowo utworzone konto, mimo, że w panelu sterowania mamy taką możliwość ograniczenia systemowe skazują nas na korzystanie tylko z konta XPMUser (całe szczęście, że ma prawa administracyjne..).

Jakie jest przeznaczenie tego pakietu i czy warto to instalować?

To, że XP Mode domyślnie pracuje tylko z edycjami systemów Professional oraz Ultimate może sugerować nam, że ma nieco bardziej wzniosłe zastosowania aniżeli odpalanie starych gier (tu ważna informacja: tryb Windows XP nie ma wsparcia dla akceleracji sprzętowej 3D. nie wykryje naszej fizycznie obecnej karty graficznej, tworzy własne środowisko, w oparciu o emulowany układ S3 Trio 32/64 i nie, nie da się nic z tym zrobić, nie na maszynie Microsoftu na pewno).

Warto go instalować, jeśli korzystamy z narzędzi, programów, które nie ruszą na W7, nawet uruchamiane w trybie zgodności. Jednym z takich jest np Sony Picture Package, jako, że zdarza mi się go używać nasunął mi się na myśl podczas pisania tego tekstu. Przyda się on również osobom zajmującym się serwisem urządzeń takich jak telefony komórkowe, palmtopy, nawigacje. Z własnego doświadczenia wiem, że tego typu gadżety mogą nie zgrać się z Windows 7.

 

Pierwsze uruchomienie

Wrażenia takie same, jak po zainstalowaniu czystego systemu na każdym innym komputerze. Od razu sięgam do folderu z niezbędnym oprogramowaniem, będącym uzupełnieniem każdego systemu, nie tylko XPeka. Biblioteki systemowe, Directx, silverlight, net framework, kodeki, flashplayer itd. Dogrywam skórkę Zune Theme. Spokojnie czekam, aż system pobierze porcję 56 aktualizacji. Dogrywam WMP11 oraz IE8 (ostatni raz gdy zdarzyło się to robić były to czasy gdy nikt nie wiedział jak zintegrować te programy z instalacją ;) ) Windows XP Mode to Windows XP Pro SP3 x86 OEM - nie wymaga aktywacji.

W przemieszczaniu się pomiędzy systemem wirtualnym a hostem pomaga nam zadokowany u góry ekranu pasek narzędziowy, w którym mam dostęp do takich opcji jak ponowne uruchomienie maszyny wirtualnej, włączenie menadżera zadań (również można to zrobić przez skrót ctrl + alt + end) czy zmiana ustawień samej maszyny (to co nas najbardziej może interesować to ilość przydzielonej pamięci RAM. Domyślnie wartość ta wynosi 256MB, trochę mało, nawet jak na wirtualne środowisko).

 

USB i Mapowanie dysków - czyli MS się postarał.

Co mnie najbardziej ucieszyło, gdy otworzyłem okno "Mój Komputer" to widok zmapowanych partycji (w tym również pendrivy, wirtualne napędy programów takich jak Daemon tools czy Alcohol 120% i inne urządzenia wpinane już podczas działania wirtulanego systemu - nie musimy go restartować by wykryć nowe dyski) z komputera hosta (czyli tego na którym zainstalowany jest Windows 7). Czyli nie muszę już tego robić sam, nie muszę instalować żadnych dodatków ani grzebać się w wierszu poleceń. Dostęp do naszych zasobów jest szybki i bezproblemowy. Nie musimy tworzyć współdzielonego folderu, lub przeciągać potrzebnych nam plików. Co więcej, z tak mapowanych dysków możemy nawet uruchamiać instalatory (tylko w wypadku aplikacji pozwalających na instalację sieciową).

Co jednak zwróciło moją uwagę szczególnie to fakt, że urządzenia USB (np pendrive), możemy podłączyć do wirtualnego systemu z pominięciem komputera hosta (oczywiście nie w fizycznym tego słowa znaczeniu ;) ) Może się to przydać w przypadku problemów z kompatybilnością urządzeń podpinanych przez USB z wirtualnym systemem (telefony komórkowe, nawigacje). Jednak wiąże się z tym pewne ryzyko: w takim wypadku jest możliwa infekcja wirusem naszego wirtualnego systemu, gdyż system host nie widzi wówczas tak udostępnionego napędu!

 

Image Hosted by ImageTitan.com Widok okna uruchomionego Windows XP Mode.

 

Funkcje integracji, automatyczne mapowanie dysków, montowanie urządzeń USB z pominięciem Hosta są dostępne tylko gdy uruchomimy Windows Xp mode w dedykowanej do tego maszynie wirtualnej MicroSoftu. W Internecie można znaleźć informacje na temat tego jak uruchomić Windows XP Mode w Virtual Boxie, tylko że wtedy Windows XP Mode... przestaje być tym czym jest - czyli uproszczonym, prekonfigurowanym i znakomicie zintegrowanym z hostem środowiskiem systemu operacyjnego Windows XP.

 

O wydajności

Wydajność, to bolączka wirtualnych systemów operacyjnych. Była nią do czasu wprowadzenia na rynek procesorów obsługujących wirtualizację, czyli krótko mówiąc przydzielanie zasobów procesora na poziomie sprzętowym z pominięciem systemu hosta, co skutkowało nawet 100% wzrostem wydajności.

I cóż mogę napisać w oparciu o moje przeżycia? zdecydowanie warto kupić procesor z tą technologią ( Intel VT oraz AMD Pacifica).  Drugą sprawą o jakiej warto napisać, jest to, że Windows XP Mode ZAWSZE korzystać będzie tylko z jednego rdzenia naszego fizycznego procesora, niezależnie od tego jaką aplikację w nim uruchomimy. Ograniczenie to, zostało moim zdaniem, podyktowane dążeniem do uczynienia narzędzia Windows XP Mode jak najbardziej kompatybilnym ze starszym sprzętem/oprogramowaniem).

 

Podsumowanie

Zaletą Windows XP Mode jest zdecydowanie fakt uproszczenia lub całkowitego pominięcia czynności koniecznych do sprawnego współdziałania "dwóch światów" (mapowanie dysków), niezależność tych dwóch systemów; jeden nie może uszkodzić drugiego, co np wyklucza konieczność korzystania programu antywirusowego na wirtualnej maszynie (jednak należy uważać przy montowaniu bezpośrednim dysków przenośnych!).

Wadami zapewne brak możliwości uruchomienia aplikacji 3D (nawet emulator ePSXe nie ruszy, a szkoda), brak wsparcia dla wielordzeniowości oraz generalnie słaba wydajność maszyny wirtualnej, no chyba że mamy dość wydajny procesor dwurdzeniowy obsługujący sprzętową wirtualizację.

 

Tak czy owak, dla każdego aktywnie korzystającego podczas swojej pracy z komputera takie narzędzie jak opisywane tutaj może być nawet zbawieniem. Na pewno jest rozwiązaniem dużo wygodniejszym niż instalowanie dwóch systemów na jednym komputerze fizycznie, tym bardziej dziś, gdy każdy nowo kupiony laptop czy też tradycyjny komputer to maszyna posiadająca procesor dwurdzeniowy i co najmniej 2 GB RAmu.

Zachęcam do testowania tego rozwiązania i dzielenia się swoimi wnioskami na łamach strony.

 

Skomentuj na forum

Komentarze  

#1 clubowic 2014-07-08 13:13
zainstalowałem rok temu i klapa.Oczekiwałem czegoś komfortowego , wspólnie działania, miałem i mam programy które tylko do winXP podchodzą a firmy które te programy wydały nie poczuwają się do aktualizacji do win7.
Update win7 nie dało się robić bo podawał że mam 2 systemy, to samo przy uruchamianiu defender czy programu antywirusowego.
Nie mam przekonania do tej opcji z obawy że pewnie przyjdzie formatować dysk inaczej nie usuniesz tej opcji winXP Mode
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio komentowane

Statystyki

Aktualnie na Portalu
Przebywa  140 Gości i 0 Członków 

Aktualnie na Forum
Przebywa  0 Gości i 0 Członków 

Wsparcie Finansowe

Działamy non-profit. Przekazując małą kwotę pomagasz utrzymać te stronę w sieci.

My na Facebooku

Facebook Image

O stronie

© 2022 WindowsMX.PL.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Joomla!
Szablon SmartAddons.Com