Bootowanie UEFI wskazówki i ciekawostki z tym związane

Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się...

Czytaj więcej...
Windows 7 Luty 2015 64-bit

Blisko dwa tygodnie temu opublikowaliśmy obraz Windows 7 oparty na wersji 32 bitowej...

Czytaj więcej...
Ramdisk - Uwolnij furię!

Rozwiązanie, jakim jest partycja w obrębie pamięci operacyjnej, nie cieszy się popularnością nawet pomimo faktu, że bardzo wielu ludzi posiada...

Czytaj więcej...

Wiele osób korzystających z wirtualnych maszyn na bazie programu Virtual Box może być nieświadomymi tego, że wykorzystywane przez nich dynamiczne wirtualne dyski w formacie VDI lub VMDK cierpią na pewien brak optymalizacji, potrafiąc "puchnąć" zabierając cenne miejsce na dysku komputera hosta.

Dziś przedstawię przykład takiej sytuacji, oraz sposób jak sobie z tym poważnym problemem radzić. Po zainstalowaniu systemu Windows XP x64 w maszynie wirtualnej i małej konfiguracji początkowej, suma plików na dysku C równała się ilości pokazanej na poniższym zrzucie ekranu:

 

Wszystko w porządku jak do tej pory. Zamykam maszynę, rzucam okiem na rozmiar pliku VDI (mój wirtualny dysk o dynamicznie ustalanym rozmiarze):

Przerażające - ponad 4,5GB? Dlaczego. Dzieje się tak, gdyż - najprościej mówiąc, Virtual Box nie dokonuje ponownej rekalkulacji wolnego miejsca na dysku maszyny wirtualnej. Mamy do czynienia ze swoistym efektem pamięci, który kosztuje nas nieraz bardzo dużo miejsca na naszym Hoście. Wszytko zależy od tego do czego i jak długo używamy danego wirtualnego systemu.

Jest to też niewątpliwa wada dysków wirtualnych o dynamicznie regulowanym rozmiarze. Jest jednak na to sposób. Mechanizm "VBoxManage clonehd". W swojej wersji skryptowej może sprawiać niektórym problemy. Mało tego, kiedy po raz pierwszy przyszło mi go używać - nie wiem do dziś czemu, nie zadziałał pomimo skrupulatnego trzymania się instrukcji.

Z pomocą przychodzi program Clone VDI, dłuższa nazwa Virtual HD Clone and Optmize. Poniżej jego główne cechy:

  • czyta VDI,VHD,VMDK,Parallels HDD, pliki RAW, fizyczne napędy, zapisuje VDI.
  • Prosty interfejs
  • Opcja kompaktowania (zerowania wolnej przestrzeni, bez potrzeby używania sdelete/zerofree).
  • Możliwość edycji rozmiarów partycji/dysków.
  • Możliwość łączenia wielu plikow VDI w jeden. (dotyczy także plików VHD oraz VMDK).
  • Możliwość zachowania lub wygenerowania nowego UUID.
  • Może wskazać podstawowe informacje od pliku VDI (tabela partycji, system plików).
  • Czytelny opis postępu danej operacji.
  • Szybszy niż "VBoxManage clonehd".
  • Open source.

 

Jak go używamy? Kilka prostych kroków.

 

1. Przyjrzyjmy się obrazowi poniżej. Bardzo prosta obsługa, wymaga od nas podania pliku źródłowego, oraz lokalizacji gdzie zapiszemy nasz zoptymalizowany plik wynikowy. Pamiętajmy, by zaznaczyć opcje jak poniżej.

 

 

2. Hit start button!

 

Czekamy do końca operacji, kiedy już nasz klon jest gotowy, możemy z nadzieją porównać jego rozmiar z oryginałem. W moim wypadku rezultaty sa lepsze niż dobre. Wyręczając program VirtualBox rozmiar wirtualnego dysku zmniejszył się o prawie 2 GB, bardziej odzwierciedlając stan faktyczny wirtualnego systemu. Zawdzięczamy to prostej rzeczy jaką bylo wyzerowanie nieużywanej przestrzeni dyskowej. Problem ten dotyczy nie tylko systemów z rodziny Windows. Podobne rozwiązania istnieją także dla systemów z rodziny Linux.

 

 

 

 

 

Program do pobrania z naszego działu download.

 

Skomentuj na forum

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio komentowane

Statystyki

Aktualnie na Portalu
Przebywa  171 Gości i 0 Członków 

Aktualnie na Forum
Przebywa  0 Gości i 0 Członków 

Wsparcie Finansowe

Działamy non-profit. Przekazując małą kwotę pomagasz utrzymać te stronę w sieci.

My na Facebooku

Facebook Image

O stronie

© 2024 WindowsMX.PL.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Joomla!
Szablon SmartAddons.Com