WinPEae3.1 - jeden ze sposobów na ratowanie danych

Przypadkiem uświadomiłem sobie, że - 4 lata temu, nasz dobry kolega Automizzer przygotował narzędzie, które w czasie gdy Windows XP umrze, a...

Czytaj więcej...
Windows XP - Edycja na koniec świata.

Chyba nie ma wśród regularnych czytelników tej strony osoby, która nie byłaby juz świadoma tego, że tydzień temu MS wycofał się z rozwijania...

Czytaj więcej...
Bootowanie UEFI wskazówki i ciekawostki z tym związane

Sporo czasu w ostatni weekend spędziłem na zaznajamianiu się trybem instalacji oraz startem komputera w trybie UEFI. Zatem czas podzielić się...

Czytaj więcej...

Wiadomo, że od długiego już czasu google przygotowuje swój własny system operacyjny, który przyczyni się do rozwoju technologi Cloud Computing. Możliwe jednak, że premiera tegoż systemu zostanie niezauważona.

Cloud Computing czyli aplikacje dzialajace w chmurze, a więc zdalnie, do ktorych mamy dostęp z kazdego miejsca na Ziemi, pod warunkiem że mamy możliwość podłączenia się tam do sieci Internet. Co to właściwie znaczy? W krótkim omówieniu tego tematu znaczy to że aplikacje codziennego użytku takie jak klient poczty, komunikator czy też odtwarzacz filmów uruchamiane są z poziomu przeglądarki internetowej. Niedawno także pojawiła się też funkcja w Ubuntu Software Center - Aplikacji przeznaczonej do instalacji oprogramowania na dosyć popularnej dystrybucji jaką jest Ubuntu co też wynika z nazwy samego programu. Funkcja, która pozwala na testowanie aplikacji jeszcze przed jej instalacją. A wszystko za sprawą NX, o którym przeczytać można więcej na wikipedii.

NX jest technologią, która pozwala na zdalną pracę na graficznym pulpicie.

Jednak system Google to praktycznie tylko przeglądarka internetowa Chrome z nieco poszerzoną funckjonalnością jak stan baterii czy połączenie z siecią. Nie jest tym samym, co uruchamianie pików binarnych. Aplikacje głównie napisane są w HTML5, Flash itp. Czyli tak jak teraz aby sprawdzić pocztę wchodzimy przez interfejs internetowy.

Na takiej zasadzie ma opierać się to całe cudo. Teraz pozostaje pytanie co z filmami czy muzyką na dysku. Google jakiś czas temu pisało na ten temat iż laptopy wyposażone będą w głównie dyski SSD i sam system będzie posiadał wsparcie tylko dla takich dysków. Znając życie i tak będzie możliwość instalacji tego systemu na desktopach. Dlatego że Chrome OS to nic innego jak kolejna dystrybucja Linuksa.

Filmy i muzyka będą przechowywane w chmurze.

Obok Chrome OS jest prowadzony równoległy projekt Chromium OS. Którego źródła możemy bez problemu pobrać z internetu oraz skompilować. Jednak użytkownicy posiadający nijaką wiedzę na ten temat mają problem z kompilacją aby ten system przetestować.

Jednak jakiś czas temu osoba o nicku hexxeh prowadzi dzienne buildy jak i stabilne kompilacje systemu Chromium OS który możemy pobrać stąd.

Drugą możliwością jest przetestowanie samego interfejsu wewnątrz jakiejkolwiek dystrybucji linuksa. Pobieramy po prostu samą przeglądarkę internetową z interfejsem identycznym jaki jest w Chromium OS. A znajdziemy to tutaj.

Koleją sprawą jest to iż istnieją już systemy działające na podobnej zasadzie jak Chrome OS. A mowa tu o Julicloud.

UI Julicloud

Julicloud to system, którego interfejs napisany został z wykorzystaniem HTML5. System ten można pobrać jak każdą inną dystrybucję ze strony głównej projektu jak i przetestować online.

Polecam wpierw skorzystać z tej drugiej opcji.

Pytanie tylko, dlaczego system JuliCloud nie jest tak powszechnie znany jak Chrome OS?

Możliwe dlatego, że Google jest gigantem i postarał się o reklamę. Chyba nawet nie musiał, wystarczyło tylko wypuścić informację na temat Chrome OS a reszta poszła sama.

Skomentuj na forum.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio komentowane

Statystyki

Aktualnie na Portalu
Przebywa  199 Gości i 0 Członków 

Aktualnie na Forum
Przebywa  0 Gości i 0 Członków 

Wsparcie Finansowe

Działamy non-profit. Przekazując małą kwotę pomagasz utrzymać te stronę w sieci.

My na Facebooku

Facebook Image

O stronie

© 2022 WindowsMX.PL.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powered by Joomla!
Szablon SmartAddons.Com